YURTDIŞI FUAR KATILIM DESTEĞİ KONUSUNDA BİLİNMESİ GEREKEN TEMEL KOŞULLAR

Katılımcı firmaların destekten yararlanabilmesi için 5973 sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karar ve Uygulama Usul ve Esasları’nda belirtilen şartlara uymak ve istenen belgeleri sunmak zorundadır. Katılımcı firmaların 5973 sayılı Karar’ın maddelerini bilmeleri kendi sorumluluğundadır. Bu tebliğe www.ticaret.gov.tr web sayfasından ulaşabilirsiniz.

TURKPEXNJ’23 TİCARET BAKANLIĞI TARAFINDAN DESTEKLENEN BİR FUARDIR

TURKPEXNJ’23: TURKISH HOME PRODUCTS EXPO, Ticaret Bakanlığı tarafından Sektörel Türk İhraç Ürünleri kategorisinde, desteklenmiş olup, https://ticaret.gov.tr/data/62e3817113b8764650cbba45/2023_milli.xlsx adresinde yer alan Milli Katılım Listesi’nden TURKPEXNJ23 adıyla aratıp, onaylatabilirsiniz. Katılımcı firmaların stant alanının metrekare cinsinden büyüklüğü dikkate alınmak suretiyle T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından metrekare başına TL olarak 13.404tl birim fiyat üzerinden desteklenecektir. Destek üst limiti ise 452.000tl olarak belirlenmiştir. Katılımcının fuar desteğinden yararlanabilmesi için, fuar sonrası destek başvurusunu DYS sistemi üzerinde yapması gerekmektedir. Destek başvuruları konusunda, uzman bir danışman şirketten yardım almanızı öneririz.

STAND KURULUMLARI

Firmaların stant yerleşimleri organizasyon tarafından yapılacak, fuarın başlangıç gününden evvel, standlar ürünlerinizi sergilemeye hazır bir şekilde sizlere teslim edilecektir.

Destekten yararlanılabilmesi için stantta sergilenen ve/veya tanıtımı yapılan ürünlerin yurtiçinde üretildiğine dair, katılımcı firmaya veya pazarlama sözleşmesi yapılan firmaya ait kapasite raporu ibraz edilmesi gerekmekte olup, kapasite raporunda yer alan üretim konusuna dâhil olmayan ürün ve/veya ithal ürün sergileyen ve/veya tanıtım yapan firmalar destekten yararlanamamaktadır.

5973 sayılı Fuar Desteklerine İlişkin Genelge Madde 45 (1) te Yurt dışı veya yurt içi fuar katılımcısının veya organizatörünün/işbirliği kuruluşunun Türk malı itibarına zarar verdiğinin, kalitesiz ürünler sergilediğinin, fuar süresince gösterdiği tanıtıma yönelik yaklaşımının Türkiye’nin itibarını zedelediğinin, fuara ilişkin basılı veya çevrimiçi kaynaklarda yabancı şirket/kuruluş olarak gösterildiğinin, yabancı ürün veya marka sergilediğinin tespiti halinde katılımcı/organizatör/işbirliği kuruluşu destekten faydalandırılmaz. Katılımcıdan kaynaklanan bu tür problemlerin sorumluluğu tamamen katılımcı firmaya aittir.

Şahıs firmaları fuar desteğinden faydalanamamaktadır.

FASON ÜRETİM YAPAN ŞİRKETLER

Özel üretim (private label), fason üretim gerçekleştiren şirketler, yurt dışı fuar organizasyonlarına iştirakleri ile sektörel nitelikteki uluslararası fuar katılımlarında; yerli ve yabancı şirketler veya zincir mağazaların unvan, marka ve logolarını, söz konusu şirketler veya zincir mağazalar için üretim yaptıklarını tevsik etmek kaydıyla (sözleşme,fatura vb talep edilir), kendi ticaret unvanları veya tescilli markaları (marka tescil belgesi sunulmalıdır) ile beraber stand alanlarında kullanabilirler. Ancak, bu tür sergileme tarzı katılımcının geri planda kalarak diğer markaların ön plana çıkması anlamı taşımadan sadece üretim kapasitesi ve kalitesi açısından destekleyici unsur olarak kullanılabilir. Fuar desteği alabilmeniz için Stant alanında kullanacağınız markaların “firmanız adına marka tescil belgesi” nin olması zorunludur.

ÖDEMELER ŞİRKET HESABINDAN YAPILMALIDIR

Yapılacak ödemelerin katılımcı firmanın banka hesabından organizatör firmanın banka hesabına bankacılık kanalıyla yapılması gerekir. Elden yapılan ödemeler, şahıslara ait banka hesaplarından yapılan ödemeler kabul edilmemektedir. Katılım tutarının firmanıza ait banka hesabından EFT veya havale ile yapılması gerekmektedir.

KATILIM PAYI ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER

KATILIM PAYI ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER: Stant alanının kiralanması, Stant inşaat ve dekorasyonu, Katılımcı firmaların yer aldığı broşür yapılması ve fuar alanında dağıtılması, Stant genel ve günlük temizlik hizmeti, Fuar basılı ve online kataloğunda yer alma, belirli sayıda ücretsiz fuar giriş kartı, İkram (kurabiye-çerez) hizmetleri.

ÖDEME ŞEKLİ: Fuar katılımcısı firma, katılım toplam bedelinin tamamını fuar öncesinde Organizatör firmaya  yukarıda yer aldığı şekilde ödemelidir. Devlet Destek evraklarını DYS sistemi üzerinden İMMİB’e teslim edecek olup, fuar katılımına ilişkin Devlet Desteği karşılığı tutar fuar sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından doğrudan firmanın banka hesabına yatırılacaktır.

Leave a comment