Türkler İyi Yere Dükkan Açacak

Türk firmaları dünyanın en büyük ithalatçısı ABD’de fuar düzenliyor. Yaklaşık 3 trilyon dolarlık ithalatla “dünyanın en büyük ithalatçısı” konumunda olan ABD’de Türk İhraç Ürünleri Fuarı düzenleniyor. 14-17 Eylül 2023’te New Jersey’de düzenlenecek fuarda her bir Türk firması kendisini sadece ABD’deki değil, Kanada, Orta Amerika ve Güney Amerika’daki alıcılara da tanıtacak.

Türkiye’nin dünya ticaretinden aldığı pay yıllardır yüzde 0.85 düzeyinde. Ancak bu oran her ülke ile yapılan ticarete birebir olarak yansımıyor. ABD bu konuda önemli açığımız bulunduğu ülkelerin başında geliyor. Şöyle ki; dünyanın en büyük ithalatçısı konumunda olan ABD, her yıl 3 trilyon dolara yakın ithalat yaparken Türkiye’den aldığı mal ve ürünlerin tutarı 16 milyar dolar civarında. Yani Türkiye’den yaptığı ithalat genel ithalatının yüzde 0.5’inin biraz üzerinde. Halbuki Türkiye bu ithalatta da en az dünya ticaretinden aldığı oranda pay alsa 25 milyar dolarlık bir hacme ulaşması gerekiyor.

İşte bu potansiyelin yüksek olduğunu gören ABD merkezli Expoleader USA Tradeshow, Türk firmalarının kendi ürünlerini tanıtmaları için New Jersey’de Türk İhraç Ürünleri Fuarı düzenlemeye karar verdi. Fuarla ilgili olarak Divan Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan organizasyonun ev sahibi Expoleader USA CEO’su Issam Latif, “14-17 Eylül 2023 tarihinde düzenlenecek fuar, özellikle Mobilya ve Aksesuarları, Züccaciye ve Mutfak Eşyaları, Ev Tekstili ve Perde, Halı ve Kilim olmak üzere 4 büyük sektörü kapsayacak. Fuar 4 salondan oluşacak ve her sektör ayrı salonda yer alacak” dedi.

Turkish Product Expo yani TURKPEXNJ23 ismini taşıyacak organizasyonun, New Jersey Edison’da 15 bin metrekare brüt, 5 bin 600 metrekare net alana sahip NJ Convention and Exhibition Center’da düzenleneceğini kaydeden Latif, fuarın ziyaretçi organizasyonunu 25 yıllık sektör deneyimine sahip MacExpos’un yapacağını kaydetti.

25 ÜLKEDEN KATILIMCI OLACAK

Issam Latif’in verdiği bilgiye göre MacExpos, geniş bir katılım olması için çalışma alanını şimdiden genişletti. Ziyaretçileri sadece ABD’deki alıcılarla sınırlı tutmayan MacExpos, aynı zamanda Kanada, Orta Amerika ve Güney Amerika ülkelerini kapsayan yaklaşık 25 ülkeden ziyaretçi gelmesi için de geniş bir tanıtım kampanyası düzenliyor. Bu ülkelerdeki büyük toptancıları ve potansiyel B2B ziyaretçilerini fuara davet eden MacExpos, cazibeyi artırmak için de çeşitli kampanyalar koordine ediyor.

Büyük alıcıların kendi ülkelerinden fuara gelebilmesi için ücretsiz ulaşım ve konaklama ücretlerini karşılayan MacExpos, buna ek olarak Türkiye’de bedava tatil olanağı da sunuyor. Bütün bu hizmetler, oraya giden Türk firmalarının amaçlarına ulaşması için farkındalığı artırmak amacıyla kullanılırken, Türkiye’nin son yıllarda bütün dünya tarafından dikkat çeken sektörü sağlık turizminin cazibesi de promosyon hizmetlerine eklendi. Öyle ki; organizasyon kapsamında ziyaretçilerin bir kısmına da sağlık turizmi hizmeti ikram edilecek.

Latif, “Fuara katılan firmalar bir yandan marka bilinirliğini artırma olanağı yakalarken diğer yandan da en yeni ürün ve teknolojilerini hedef kitlelerine gösterme fırsatı bulacak. TURKPEXNJ23 Türk yapımı ihraç ürünlerinin sergilendiği ve sadece Türkiye merkezli üretici/imalatçı ve markaların yer aldığı ABD’de düzenlenen ilk fuar olma özelliğine sahip olacak. Gelecek yıllarda ABD’nin farklı eyalet ve şehirlerinin yanı sıra başka ülkelerde de benzer fuarlar organize edilecek” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Dünyanın en büyük ithalatçısı olan ABD, 2023 yılı Eylül Ayı’nda bir ilke imza atıyor ve Türk İhraç Ürünleri Fuarı’na ev sahipliği yapıyor.

New Jersey Eyaleti’nde yer alan NJ ExpoCenter’da yapılacak olan fuarın organizatörlüğünü Expoledare USA üstleniyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamada; uzun yıllardır Türkiye ile ticari ilişkilerinin olduğu ve bu süre
zarfında Türk Ürünleri’nin potansiyelinin yakından keşfettikleri ifade edilerek, Amerikan Pazarı’na bu
ürünleri tanıtmak ve Globalleşen Dünyada Türk İhracatçıları’na yeni pazarlar açmayı hedefledikleri ve bu
amaçla da bu fuarı organize ettikleri belirtildi.

Yapılan açıklamada: “Türkiye’nin ABD’ye ihracatı geçen yıla göre artış göstermektedir. Türkiye
İhracatçılar Meclisi verilerine göre Türkiye’nin ABD’ye toplam ihracatı 2020’de yaklaşık 9 milyar dolar
iken, bu rakam 2021’de 13 milyar dolara çıkarak, geçen yıla göre yaklaşık %17 artmıştır. “ denilerek,
hükumetin açıklamış olduğu Amerika ile 100. Yılda 100 Milyar dolar ihracat hedefini de destekledikleri ve
katkıda bulunmak için bu etkinliği organize ettikleri belirtildi. Ayrıca, 2023 için gösterilen 500 Milyar
dolarlık toplam ihracat hedefi için de TURKPEXNJ23’ün önemli bir etkinlik olduğu ve alanında bir ilk
olduğu uda vurgulandı.

TURKPEXNJ23: Türk İhraç Ürünleri Fuarı; Mobilya ve Aksesuarları, Züccaciye ve Mutfak Eşyaları, Ev Tekstili ve Perde, Halı ve Kilim olmak üzere sadece 4 sektörden oluşuyor. 6 bin m²’lik net
sergileme alanından oluşan fuar alanınında her sektör için farklı bir salon ayrılacak.

Fuarların İhracatını artırmak isteyen firmalar için büyük fırsatlar oluşturduğu, Uluslararası nitelikteki
fuarların çok büyük organizasyonlar olduğu, yüzlerce, binlerce firmanın arasında sıyrılıp, dikkat çekmenin
zorluğu göze alınınca, bu tip, sektörel odaklı ve minimalist denebilecek Ülke Fuarları’nın öneminin daha
da bir ön plana çıktığı vurgusu yapılan açıklamada; “2023’te ilk kez gerçekleştirilecek olan bu
organizasyonda, sektör profesyonellerine hitap edileceği bu yüzden, son kullanıcıların değil, toptancı,
ithalatçı ve zincir mağazaların katılımını hedefliyoruz. Bu nedenle, fuarcılık alanında 30 yıllık bir
deneyime sahip olan MacExpos ile işbirliği yaparak, sektör profesyonellerini fuarımıza davet ediyoruz.”
denildi.

Fuarın alanında bir ilk olduğu vurgusunun yapıldığı açıklamada, Ev Dekorasyon temasının tercih edildiğini, ilerleyen yıllarda devamlılığını hedeflediklerini ve tek sektörün yer aldığı, daha geniş mekanlarda TURKPEX Fuarları’na devam edecekleri vurgusu yapıldı.

Kaynak: Para Dergi – https://www.paradergi.com.tr/is-dunyasi-kulis/2022/12/01/turkler-iyi-yere-dukkan-acacak