BÜTÜNCÜL BİR İŞ BİRLİĞİ YARATMAK İÇİN

Cevaplarınızı Profesyonellerimizden Alın

Aklınıza takılan bazı soruların yanıtlarını vermeye çalıştık. TURKPEX nedir? Fuar nerede ve ne zaman düzenlenecek? Devlet teşvikleri ve nicesi. Aşağıda yeterli cevapları bulabileceğinizi umuyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

TURKPEX’in açılımı, Turkish Products Exhibition olup, Türkçe Türk İhraç Ürünleri Fuarı olarak isimlendirilebilir.

TURKPEX Fuarlarının temel amacı, başta ABD, Kanada ve Latin Amerika ülkeleri olmak üzere sadece Türk İhraç Ürünleri odaklı fuarlar düzenlemektir. TURKPEXNJ23, TURKPEX’in New Jersey/ABD’de düzenleyeceği ilk fuardır.

Teknik tabiri ile TURKPEX Fuarları, yabancı ülke organizasyonlu “Türk İhraç Ürünleri Fuarı” ve “Sektörel Türk İhraç Ürünleri” kapsamına girmektedir.

TURKPEXNJ23 Fuarında, Mobilya-Halı, Züccaciye ve Mutfak Malzemeleri, Ev Tekstili ve Perde, ve Sağlık Turizmi sektörler yer alacaktır.

Hayır. 6000m² fuar alanında her sektör için ayrı bir alan ayrılacak ve her sektör kendine ayrılan alanda ürünlerini sergileyecektir.

Organizatör firma ile yapılan “yer kiralama sözleşmesi” ile ödenen m² başına toplam fiyat, alan kirası, masa+4 sandalye, çöp kovası ve 1 paletlik navlun bedeli ve sigortası bu ücrete dahildir. (Bu haklar minimum 12m²’lik alan kiralaması içindir)

Stand kurulumu/sökmesi ayrıca ücretlendirilir.

Katılımcıların konaklama, ulaşım ve sergileyecekleri ürünlerin navlun bedeli KATILIMCI’ya aittir.

Talep edilirse bu konularla ilgili organizatör firma yönlendirme yapabilir.

Organizatörlerce her sektör için standart demonte hazır standlar hazırlanacak ve isteyen KATILIMCI’lar bu standları ücreti mukabili kiralayabileceklerdir.

Stand kiralamak zorunlu değildir, isteyen KATILIMCI  Firma kendi standını kendi yaptırabilir ve bu standla fuara katılabilir. Bu konuyla ilgili Uluslararası fuar teamülleri ve ülkenin yerel kanunları doğrultusunda, Fuar Merkezi’nin yönetmelikleri geçerlidir. (Planların önceden sunulması, onay alınması vs.)

Standart stand kiralayan KATILIMCI’ların standları organizatör firma tarafından kurulup, sökümü yapılacaktır.

KATILIMCI’ların fuar alanında sergileyecekleri ürünler, fuar tarihinden önce hedef ülkeye gönderileceği için, arada kalan boş zaman zarfında Organizatör firmanın kendi depolama alanında muhafaza edilecek olup, fuar başlangıcından önce Fuar alanına taşınacaktır. Bu hizmetler ücretsizdir.

Fuar bitiminden sonra isteyen KATILIMCI’lar ürünlerini Türkiye’ye  geri aldırabilirler. Fuar, perakende fuarı olmadığı için, sıcak satış mümkün olmayacak. Ancak fuar sonrası isteyen KATILIMCI ürünlerini makul bir fiyat karşılığı organizatör firmanın depolama alanında istediği süre ile depolayabilir veya daha sonra mal ihracat prosedürlerine uygun ihraç işlemleri yapıldıktan sonra satışını yapmak üzere geçici bir süre depolayabilir.

Bunun için fuar websitesi üzerindeki linklerden yerel otellerin listesine ulaşarak kendi rezervasyonlarını yaptırabileceleri gibi, arganizatör firmanın yönlendirdiği Turizm Acentesi üzerinden de ulaşım ve konaklama rezervasyonlarını ücreti mukabili yaptırabilirler.

Burada da deneyimli KATILIMCI Firmalar düzenli olarak çalıştıkları Gümrük ve Lojistik şirketler üzerinden belirtilen adrese, fuar gümrükleme prosedürlerine uygun standartlarda gönderimini yapabilecekleri gibi, Organizatör Firma’nın yönlendireceği Lojistik ve Gümrük Müşavirliği ile de ücreti mukabili yaptırabilirler.

Organizatör Firma tarafından Fuar Alanı’nda fuar süresince Türk damak zevkine uygun Türk Mutfağı restoranı hizmet verecektir. Katılımcı Temsilcileri ve misafirleri bu noktadan hizmet alabilirler.

Ayrıca Fuar Standları’nda ziyaretçilerine ikram edecekleri ikram ürünlerini de aynı noktadan ücreti mukabili temin edebilirler.

Katılımcılar standlarında ziyaretçilerine ikram edecekleri sıcak veya soğuk içecekleri kendileri temin edebilecekleri gibi, Fuar Alanı’ndaki restorandan önceden sipariş vermek suretiyle ücreti mukabili temin edebilirler.

TURKPEXNJ23 Fuarına katılımcı olmak isteyen firmalar, sözleşmelerini doğrudan Organizatör Firma ile yapacaklardır. Bunun için www.turkpexnj.com adresinden Katılımcı Formu’nu doldurarak veya Sosyal Medya Hesapları üzerinden gönderecekler Formlar ile ön katılım talebinde bulunabilirler.

Ön başvuru talebinde bulunan firmalarla daha sonra Organizasyon Firması’nın Türkiye’deki Danışman Şirketi aracılığı ile satış koşulları ve Satış Sözleşmesi ulaştıralacak olup, karşılıklı anlaşılması halinde, sözleşme imzalanarak KATILIMCI olunabilir.

Fuar Alanı Kiralama Sözleşmesi ve Stand Kiralama Sözleşmesi USD üzerinden yapılacak olup, ödemelerin tamamı, ABD’deki Organizatör Firma hesabına fatura karşılığı yapılacaktır.

Katılımcı Sözleşmesi imzalayan her KATILIMCI için, sözleşmede beyan edilen temsilcileri adına Organizatör Firma tarafından davet mektubu verilecektir.

Vize İşlemleri Katılımcılar tarafından takip edilecek olup, istedikleri takdirde kendi Vize Acenteleri ile çalışabilecekleri gibi, Organizatör Firma’nın yönlendireceği acente ile de çalışabilirler.